Nog är det alltid lika härligt att få vara med och fira två människors bröllopsdag. Det är en speciell sorts lycka man känner när man bara ser hur två människor är menade för varandra.
Vi var alltså på bröllop i lördags och festen liknade brudparet, precis som ett bröllop skall vara! All supergod mat var vegansk och stämningen var på alla sätt avslappnad.
”Come as you are” stod det på inbjudan. Det betydde att man fick ha klänningen bak och fram och avigt på samma gång och man fick leka med leksaker mitt bland borden.
Den vackra bruden var klädd i en sari från Indien.
På kvällen blev det efterfest med rave, men då var vi redan på väg hemåt med tre underåriga sovande bröllopsgäster i baksätet.
Jag valde att go color även denna dag och lånade denna härliga osymmetriska klänning av min mamma. Snygg och lite annorlunda. Igen ett steg bort från min comfort zone när det gäller klädsel.



Supersnygg klänning, du passar finfint i kläder utanför din comfort zone!!! Härligt med lite annorlunda bröllop. =)
Ja, visst är den snygg!? Den äldre generationen i vår familj har helt klart en mera vågad klädsmak!
Och super att ha en mamma som har kläder i just rätt storlek så att man kan låna då man vill klä sig utanför comfort zone!
Visst!? Jag är 10 cm längre än min mamma, men annars är vi i samma storlek (förutom just nu när jag har ”ett par” extra cm här och där efter graviditeten).
Härlig klänning! Du är ju riktigt fin i färg
Jag gillar också klänningen massor, fast jag absolut inte skulle (våga) köpa den själv!
Wow så fin klänning… och tårta… och brud!!
Ja, hela bröllopet var jättefint och personligt!
D va verkligen ett personligt bröllop
å trevligt att få träffa dig oxå
/ Linda
Tack detsamma!!